Dunkierka

Dunkierka

15,34 zł
Brutto
Ilość

Dunkierka mogła się stać jedną z największych alianckich klęsk militarnych drugiej wojny światowej, jednak wbrew wszystkiemu armia brytyjska została pomyślnie ewakuowana z kontynentalnej Europy.
Kiedy wojska niemieckie uderzyły w 1940 roku na Holandię, Luksemburg i Belgię, szybko przełamały obronę sprzymierzonych, a Brytyjski Korpus Ekspedycyjny znalazł się w odwrocie, który miał coraz bardziej chaotyczny charakter. Pod koniec maja ponad 400 tysięcy alianckich żołnierzy znalazło się w okrążeniu w okolicach portu w Dunkierce. Nieprzyjaciel znajdował się w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od miasta.
Dwudziestego szóstego maja 1940 roku brytyjska admiralicja rozpoczęła operację Dynamo, kierując do Dunkierki niemal wszystkie dostępne jednostki pływające od niszczycieli floty wojennej po statki wycieczkowe i kutry rybackie. Z 850 statków i okrętów rzuconych do tej akcji 235 uległo zatopieniu wskutek działań niemieckiego lotnictwa lub wchodząc na miny, niemniej w trakcie dziewięciu dni udało się ewakuować przez kanał La Manche 338 tysięcy brytyjskich i francuskich żołnierzy.
Niniejsza książka stanowi wspaniały hołd oddany niezłomnemu duchowi armii pobitej w polu, lecz niezamierzającej kapitulować, stanowi zbiór relacji osób uczestniczących biernie i czynnie w tej akcji ratunkowej, którą Winston Churchill określił mianem cudu wybawienia.
RM
7 Przedmioty

Opis

Autor:
Joshua Levine
Cechy:
Rok wydania: 2017, oprawa: broszurowa
Ilość stron, format:
Strony: 312, Format: 16x21,5 cm
EAN:
9788377737651
Nr produktu:
243757
Producent:
RM

No customer reviews for the moment.